Kolejnym z wielu zastosowań funkcji WYSZUKAJ.PIONOWO jest przeszukiwanie bazy danych. Jest to o tyle ważne zastosowanie, gdyż przyśpiesza nam pracę z obszernymi tabelami.

W zadaniu poniżej musisz wyszukać płeć, województwo oraz nr ID osoby o nazwisku „Bajerowski”. Nazwisko to została podane i zapisane gdzieś w komórce Excela, a informacje na temat różnych osób znajdują się gdzieś w tabeli obok. Funkcja WYSZUKAJ.PIONOWO pomoże Ci teraz znaleźć to nazwisko w tabeli danych (innymi słowy w bazie danych) i dzięki temu uzyskać informacje na temat płci, województwa oraz ID tej osoby. Działa to następująco

Najprościej wytłumaczyć zastosowanie od przykładu. Więc do dzieła! Zadanie polega na wyszukaniu płci, województwa i ID o nazwisku Bajerowski. Nazwisko jest zapisane gdzieś głęboko w komórce Excela a informacje na temat osób znajdują się w tabeli, która jest zamieszczona obok. Teraz przychodzi z pomocą opisywana funkcja. WYSZUKAJ.PIONOWO znajdzie nazwisko w BAZIE DANYCH i pozwoli Ci to uzyskać informacje na temat płci, województwa i ID tej osoby.

Teraz przyjrzyjmy się bliżej argumentom.

1 – należy wskazać informacje najważniejszą służąco do wyszukania/identyfikacji.
2 – najleży wskazać tabelę w której można znaleźć informacje – czyli nazwisko, które jest dla nas najważniejsze i informacje, które chcemy znaleźć (dokładniej płeć, województwo i ID)
3 – należy wskazać w której kolumnie naszej bazy danych znajdują się potrzebne informacje. Płeć jest w kolumnie 2.
4 – jak wiemy z poprzednich lekcji funkcja działa w dwóch trybach – dokładnych i przybliżonych. W tym wypadku mamy podane nazwisko i chcemy wyszukać wszystko dokładnie. Więc wpisujemy – albo FAŁŚZ – obie wartości oznaczają to samo.
( Jeżeli wybralibyśmy tryb z PRAWDA albo 1 i funkcja nie znalazła by nazwiska BAJEROWSKi zwróciłaby przybliżoną wartość. Nie ma to sensu w przypadku tekstów – jedynie liczb, ponieważ co może nam funkcja zaproponować przybliżonego z nazwiskiem Bajerowski? Wartość przypadkową.

Bajerowski WYSZUKAJ.PIONOWO

 

 


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiązane Posty

Ćwiczenia

Excel WYSZUKAJ.PIONOWO – wyszukanie przedziału

Kolejnym bardzo przydatnym zasosowaniem funkcji WYSZUKAJ.PIONOWO (istnieje także funkcja WYSZUKAJ.POZIOMO) w Excelu jest wyszukanie przedziału. Najlepiej będzie wytłumaczyć to na zadaniu. Więc do dzieła!

Ćwiczenia

Wyszukaj pionowo – zadanie

W zadaniu poniżej chciałbyś sprawdzić, czy elementy podane na liście po prawej stronie znajdują się i na liście po lewej stronie. W tabeli po lewej mieszczą się  dane na temat wszystkich sprzedawanych do tej pory Czytaj więcej…

Przykłady użycia

Excel WYSZUKAJ.PIONOWO – wybranie jednej z kilku wartości

Poniższy wpis będzie przeznaczony przedstawieniu jednego z wielu zastosować funkcji WYSZUKAJ.PIONOWO. Funkcja ta posiada wybranie wartości jednej z wielu. Dla lepszego wyjaśnienia zostanie przedstawione zadanie z umówieniem. (Zobacz funkcję WYSZUKAJ.POZIOMO – bliźniaczo podobną)