Kolejnym bardzo przydatnym zasosowaniem funkcji WYSZUKAJ.PIONOWO (istnieje także funkcja WYSZUKAJ.POZIOMO) w Excelu jest wyszukanie przedziału. Najlepiej będzie wytłumaczyć to na zadaniu. Więc do dzieła!

Zadanie polega na określeniu do jakiego progu podatkowego należą 12 miesięczne przychody wymienionych ludzi. Jeżeli ktoś zarabia do 3.500 zł – obowiązuje kwota wolna od podatku – 0%. Jeśli ktoś inkasuje 3.500 zł do 85.000zł podatek wynosi 18% a ludzie z przychodem powyżej 85.00zł mają podatek 32%. W zadaniu tym można także wykorzystać WYSZUKAJ.PIONOWO ale w drugim trybie – czwarty argument to 1 bądź PRAWDA.

Argument 1 – wskaż informację najważniejszą – roczny dochód od którego uzależniona jest stawka podatkowa.

Argument 2 -zaznacz tabelkę w której znajdziesz wszystkie niezbędne dane – tabelka pomocnicza. Bez zaznaczenia nagłówków i kolumn, gdyż tryb ten oczekuje jedynie liczb.

Argument 3 -należy wskazać kolumny z której chcemy pobierać wartość – w tym wypadku jest to kolumna 2

Argument 4 – decydujemy się na szukanie w sposobnie przybliżonym – czyli wartość PRAWDA albo 1.

Zadanie:

Należy zamienić dwuliterowe skróty na pełne nazwy województw. Musisz użyć funkcji ZASTĄP, żeby zmienić nazwy. Zaś omawiana funkcja WYSZUKAJ.PIONOWO pozwoli, Ci wyszukać odpowiednie województwo dla skrótu.

Gry komputerowe, JEZELI

 


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiązane Posty

Przykłady użycia

Excel WYSZUKAJ.PIONOWO – szukaj w bazie danych

Kolejnym z wielu zastosowań funkcji WYSZUKAJ.PIONOWO jest przeszukiwanie bazy danych. Jest to o tyle ważne zastosowanie, gdyż przyśpiesza nam pracę z obszernymi tabelami. W zadaniu poniżej musisz wyszukać płeć, województwo oraz nr ID osoby o Czytaj więcej…

Ćwiczenia

Wyszukaj pionowo – zadanie

W zadaniu poniżej chciałbyś sprawdzić, czy elementy podane na liście po prawej stronie znajdują się i na liście po lewej stronie. W tabeli po lewej mieszczą się  dane na temat wszystkich sprzedawanych do tej pory Czytaj więcej…

Przykłady użycia

Excel WYSZUKAJ.PIONOWO – wybranie jednej z kilku wartości

Poniższy wpis będzie przeznaczony przedstawieniu jednego z wielu zastosować funkcji WYSZUKAJ.PIONOWO. Funkcja ta posiada wybranie wartości jednej z wielu. Dla lepszego wyjaśnienia zostanie przedstawione zadanie z umówieniem. (Zobacz funkcję WYSZUKAJ.POZIOMO – bliźniaczo podobną)