Kolejną z bardzo użytecznych funkcji WYSZUKAJ.PIONOWO jest znajdywanie elementu na liście.

Zadanie przedstawione poniżej polega na sprawdzeniu, czy lista podanych elementów po prawej stronie komórek tabeli znajduję się także po stronie lewej. Tabela z lewej strony zawiera szereg informacji o sprzedanych do tej pory drukarkach, zaś strona prawa zawiera informację o drukarkach sprzedanych w ostatnim miesiącu.

Na czym polega zadanie?
Należy sprawdzić czy w ostatnim miesiącu (dane podane po prawej stronie) pojawiła się drukarka, która do tej pory nie byłą sprzedawana (nie znajduje się po stronie lewej).
Więc należy wyszukać nazwę każdej z drukarek. Jeżeli drukarka nie będzie znaleziona pojawi się błąd #N/D!, który będzie symbolizował, że element jest po za dostępem a co za tym idzie nie ma go po stronie lewej.

Argument 1 – nazwa drukarki

Argument 2 – tabela którą chcesz sprawdzić – czyli ta gdzie znajduje się nazwa drukarki – lewa strona.

Argument 3 – kolumna z której chcemy pobrać wartość – kolumna nr 1

Argument 4 – szukamy dokładnie więc FAŁSZ albo 0

Jeśli zobaczymy więc wartość błędu to dana drukarka nie pojawiła się w archiwum. Wiedzę tą można wykorzystać w jaki sposób się chce.

Poznaj inne funkcje Excela na http://formulywexcelu.pl/


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiązane Posty

Przykłady użycia

Excel WYSZUKAJ.PIONOWO – szukaj w bazie danych

Kolejnym z wielu zastosowań funkcji WYSZUKAJ.PIONOWO jest przeszukiwanie bazy danych. Jest to o tyle ważne zastosowanie, gdyż przyśpiesza nam pracę z obszernymi tabelami. W zadaniu poniżej musisz wyszukać płeć, województwo oraz nr ID osoby o Czytaj więcej…

Ćwiczenia

Excel WYSZUKAJ.PIONOWO – wyszukanie przedziału

Kolejnym bardzo przydatnym zasosowaniem funkcji WYSZUKAJ.PIONOWO (istnieje także funkcja WYSZUKAJ.POZIOMO) w Excelu jest wyszukanie przedziału. Najlepiej będzie wytłumaczyć to na zadaniu. Więc do dzieła!

Ćwiczenia

Wyszukaj pionowo – zadanie

W zadaniu poniżej chciałbyś sprawdzić, czy elementy podane na liście po prawej stronie znajdują się i na liście po lewej stronie. W tabeli po lewej mieszczą się  dane na temat wszystkich sprzedawanych do tej pory Czytaj więcej…