Spośród wielu użytecznych zastosowań funkcji WYSZUKAJ.PIONOWO, jako jedną z najczęściej używanych można wyróżnić połączenie wartości do wyszukiwania (dowiedz się więcej na temat tej funkcji TUTAJ).

W zadaniu poniżej musisz wyszukać wynagrodzenie kilku pracowników firmy. Podane są ich kody pracownicze. Kod pracowniczy składa się z numeru działu, myślnika i numeru pracownika w ramach tego działu. W każdym dziale pracownicy numerowani są od liczby 1. W takiej sytuacji, aby jednoznacznie zidentyfikować osobę, należy posłużyć się zarówno numerem działu, jak i numerem pracownika. W tym celu, w kolumnie A, numery te zostały za pomocą formuły połączone, wykorzystując dane z kolumn C oraz D. Następnie możesz już użyć WYSZUKAJ.PIONOWO, wykorzystując kolumnę A.

Argument 1 – jest to wskazanie informacji kluczowej, kodów pracowników z kolumny I.
Argument 2 – jest to tabela, z której chcesz wyciągnąć informacje o wynagrodzeniu, ale pamiętaj, że wartość kluczowa sprawdzana jest zawsze w pierwszej kolumnie tej tabeli, dlatego rozpoczynasz zaznaczanie od przygotowanej wcześniej kolumny A.
Argument 3 – wskazanie kolumny, z której chcemy pobrać wartość, czyli kolumna nr 7.
Argument 4 – szukamy w sposób dokładny, czyli 0 albo FAŁSZ.

W taki sposób, możesz stworzyć klucz do wyszukiwania, jeśli nie masz żadnego dostępnego w swojej tabeli.

Pobierz zadanie:

Excel WYSZUKAJ.PIONOWO – Łączenie wartości do wyszukiwania


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiązane Posty

Przykłady użycia

Excel WYSZUKAJ.PIONOWO – szukaj w bazie danych

Kolejnym z wielu zastosowań funkcji WYSZUKAJ.PIONOWO jest przeszukiwanie bazy danych. Jest to o tyle ważne zastosowanie, gdyż przyśpiesza nam pracę z obszernymi tabelami. W zadaniu poniżej musisz wyszukać płeć, województwo oraz nr ID osoby o Czytaj więcej…

Ćwiczenia

Excel WYSZUKAJ.PIONOWO – wyszukanie przedziału

Kolejnym bardzo przydatnym zasosowaniem funkcji WYSZUKAJ.PIONOWO (istnieje także funkcja WYSZUKAJ.POZIOMO) w Excelu jest wyszukanie przedziału. Najlepiej będzie wytłumaczyć to na zadaniu. Więc do dzieła!

Ćwiczenia

Wyszukaj pionowo – zadanie

W zadaniu poniżej chciałbyś sprawdzić, czy elementy podane na liście po prawej stronie znajdują się i na liście po lewej stronie. W tabeli po lewej mieszczą się  dane na temat wszystkich sprzedawanych do tej pory Czytaj więcej…