W zadaniu poniżej chciałbyś sprawdzić, czy elementy podane na liście po prawej stronie znajdują się i na liście po lewej stronie. W tabeli po lewej mieszczą się  dane na temat wszystkich sprzedawanych do tej pory drukarkach. Po prawej stronie są dane w tematyce drukarek sprzedanych w poprzednim miesiącu. Chcemy w związku z tym odczytać, czy w poprzednim miesiącu pojawiła się drukarka, która nie pozostała do tej pory sprzedawana czyli taka, jakiej nie ma zapisanej w archiwum po lewej. W podanym kontekście wystarczy znaleźć nazwę każdej z drukarek. Jeśli drukarka nie będzie w ogóle odkryta, to funkcja pokaże błąd „#N/D”, co symbolizuje, że ten element nie jest dostępny, a zatem  iż nie znajduje się na liście po lewej.

Argument 1 – jest to ukazanie informacji kluczowej, a zatem  nazwy drukarki.

Argument 2 – tabela, w jakiej chciałbyś sprawdzić, czy znajduje się nazwa drukarki, czyli tabela po lewej stronie. Wystarczy w tym miejscu określić wyłącznie pojedynczą kolumnę choć możesz określić więcej, bo nie chciałbyś wyszukiwać żadnej konkretnej informacji z tej tabeli, a jedynie sprawdzić, czy funkcja zwróci błąd.

Argument 3 – pokazanie kolumny, z jakiej chcemy ściągnąć wartość, czyli kolumna nr 1, bo pozostała wybrana tabela jednokolumnowa.

Argument 4 – poszukujemy w sposób solidny, a zatem  0 albo FAŁSZ.

Tam, gdzie jest wartość błędu, ten model drukarki nie mieści się w archiwum. Z tą informacją dopuszczalne jest zrealizować co tylko chciałbyś – możesz dodać tabelę po lewej stronie dotyczące nowej drukarki, możesz na takiej podstawie rozpatrzyć wybrane decyzje w miejscu pracy.

Więcej o funkcji przeczytasz tu: http://www.excelformuly.pl/excel-funkcja-wyszukaj-poziomo/

Kategorie: Ćwiczenia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiązane Posty

Ćwiczenia

Excel WYSZUKAJ.PIONOWO – wyszukanie przedziału

Kolejnym bardzo przydatnym zasosowaniem funkcji WYSZUKAJ.PIONOWO (istnieje także funkcja WYSZUKAJ.POZIOMO) w Excelu jest wyszukanie przedziału. Najlepiej będzie wytłumaczyć to na zadaniu. Więc do dzieła!

Ćwiczenia

Excel WYSZUKAJ.PIONOWO – znajdowanie elementu na liście

Kolejną z bardzo użytecznych funkcji WYSZUKAJ.PIONOWO jest znajdywanie elementu na liście. Zadanie przedstawione poniżej polega na sprawdzeniu, czy lista podanych elementów po prawej stronie komórek tabeli znajduję się także po stronie lewej. Tabela z lewej Czytaj więcej…

Ćwiczenia

Excel WYSZUKAJ.PIONOWO – Łączenie wartości do wyszukiwania

Spośród wielu użytecznych zastosowań funkcji WYSZUKAJ.PIONOWO, jako jedną z najczęściej używanych można wyróżnić połączenie wartości do wyszukiwania (dowiedz się więcej na temat tej funkcji TUTAJ). W zadaniu poniżej musisz wyszukać wynagrodzenie kilku pracowników firmy. Podane są Czytaj więcej…